OSRAM LEDriving HL EASY H10 8W 12V | 2-Pak
Varenummer: 32748
.
DKK 520,00 / Pakke
DKK 416,00 ekskl. moms
  •  
OSRAM LEDriving HL EASY H10 er en kompakt LED-retrofitpære til erstatning af traditionelle H10 halogenpærer i bilens tågelygter. Med 8W, 720 lumen og 6000K køligt hvidt lys giver den et moderne lysudtryk, der matcher LED- og xenonforlygter. Den ultrakompakte konstruktion med PY20d-sokkel gør installationen enkel med plug & play i kompatible lygter. Pærerne har en levetid på op til 5000 timer og leveres som 2-Pak. Ikke ECE-godkendt til offentlig vej.


Mere information

  • OSRAM LEDriving HL EASY H10 LED-pærer til bilens tågelygter

    💡 OSRAM LEDriving HL EASY H10 er en ultrakompakt LED-retrofitpære med 720 lumen og 6000K køligt hvidt lys, udviklet til at erstatte traditionelle H10 halogenpærer i kompatible tågelygter.

    OSRAM LEDriving HL EASY gør det enkelt at opgradere eksisterende H10 halogenpærer til LED-teknologi. Pærerne er primært udviklet til bilens tågelygter og giver et klart, køligt hvidt lys, som kan forbedre synligheden ved kørsel under forhold, hvor produktet lovligt må anvendes.

    Med en farvetemperatur på 6000K får belysningen et dagslyslignende udtryk, der passer godt sammen med moderne LED- og xenonforlygter. OSRAM fremhæver den forbedrede lysydelse og en optimeret lysfordeling, der er udviklet til at begrænse blænding og gøre forhindringer lettere at få øje på.

    Den ultrakompakte konstruktion gør pærerne velegnede til mange eksisterende H10-lygtehuse, hvor monteringspladsen kan være begrænset. Med en længde på 73,1 mm, en diameter på 17,2 mm og PY20d-sokkel er de udviklet til enkel plug & play-montering uden omfattende ændringer af installationen.

    LEDriving HL EASY har en nominel effekt på 8W og en forventet levetid på op til 5000 timer. Pærerne er beregnet til 12V køretøjer og leveres som et sæt med to stk. Det anbefales at kontrollere lygtehusets kompatibilitet og monteringsforhold inden udskiftning.

    Bemærk: Produktet er ikke ECE-godkendt og må ikke anvendes som udvendig køretøjsbelysning på offentlig vej. Det er beregnet til offroad-brug, hvor anvendelsen er tilladt. Kontrollér altid de gældende regler inden montering.

    🔹 LED-retrofitpærer til kompatible H10-tågelygter
    🔹 720 lumen og 6000K køligt hvidt lys med dagslyseffekt
    🔹 Moderne lysfarve, der matcher LED- og xenonforlygter
    🔹 Ultrakompakt konstruktion med PY20d-sokkel til plug & play-montering
    🔹 Optimeret lysfordeling med fokus på synlighed og reduceret blænding
    🔹 Op til 5000 timers levetid og levering som 2-Pak

    Specifikationer:

    ✔ Produkttype: LED-retrofitpære til bil
    ✔ Brand: OSRAM
    ✔ Serie: LEDriving HL EASY
    ✔ Lampetype: H10
    ✔ Sokkel: PY20d
    ✔ Teknologi: LED
    ✔ Nominel effekt: 8W
    ✔ Effektforbrug: 9,43W (±15 %)
    ✔ Nominel spænding: 12V
    ✔ Lysstrøm: 720 lumen (±15 %)
    ✔ Farvetemperatur: 6000K
    ✔ Lysfarve: Køligt hvidt
    ✔ Dimensioner: Ø17,2x73,1 mm
    ✔ Levetid: Op til 5000 timer
    ✔ ECE-godkendelse: Nej – ikke godkendt til offentlig vej

    💡 OSRAM LEDriving HL EASY H10 kombinerer kompakt plug & play-montering, køligt hvidt LED-lys og lang levetid til opgradering af kompatible tågelygter ved lovlig offroad-anvendelse.

  • Watt 8,20
    Lumen 720
    Kelvin 6000
    Sokkel H10 (PY20d)
    Volt 12,00
    Pakning 2
    Producent Osram Lighting
    EAN 4052899605060
  • 32748.pdf 453.00 Kb